Všetky príspevky admin

Preventívna prehliadka u gynekológa

Nezabudnite na preventívnu gynekologickou prehliadku u gynekológa 1x ročne. Preventívna gynekologická prehliadka je komplexné gynekologické vyšetrenie zamerané na vyhľadávanie a včasnú diagnostiku organických a funkčných porúch ženských pohlavných orgánov. Súčasťou prehliadky je dôkladná anamnéza a odborné poradenstvo v otázkach antikoncepcie, hormonálnej substitučnej liečby, prevencie sexuálne prenosných ochorení a poučenie o zvýšenom riziku gynekologických malignít v súvislosti s pozitívnou rodinnou anamnézou a prítomnosťou ďalších rizikových faktorov u ženy. Dôležitou súčasťou preventívnej gynekologickej prehliadky je odber cytologického steru  z krčka maternice, palpačné  vyšetrenie, ultrazvukové vyšetrení, a palpačného vyšetrenia prsníkov. Doklad o absolvovaní preventívnej gynekologickej prehliadky je podmienkou kompletizácie preventívnej prehliadky u všeobecného lekára.

Detská gynekológia

Detská gynekológia (pediatrická  gynekológia) je špecializačný odbor, ktorý sa zaoberá diagnostikou, diferenciálnou diagnostikou, liečbou, prevenciou, dispenzárnou starostlivosťou, posudkovou činnosťou a výskumom gynekologických ochorení detí a dospievajúcich od narodenia do veku 18 rokov a ďalších 364 dní. U  dievčat sa môžu vyskytnúť rôzne typy ochorení: vrodené vývojové chyby rodidiel, synechie, zápaly rodidiel, poruchy puberty, poruchy menštruačného cyklu, tumory vaječníkov. Mnohé z týchto ochorení si vyžadujú včasnú diagnostiku a následnú adekvátnu liečbu, v mnohých prípadoch pokiaľ sa stav včas a správne nelieči, následky môžu u dievčatka pretrvávať aj v dospelosti. Preventívne prehliadky sú podľa legislatívy SR od veku 18 rokov,  problémom je že mnohé poruchy pubertálneho vývoja sú odhaľované až veľmi neskoro a týchto prípadoch včasné stanovenie diagnózy a následná včasná liečba dokážu zabrániť možných následkom v dospelosti. Ideálne pre dospievajúcu slečnu by bolo po prvýkrát navštíviť detského gynekológa vo veku  13-15 rokov, lekár je schopný posúdiť rozvoj puberty, jej odchýlky, poruchy menštruačného cyklu a zistiť aj prípadne odchýlky vo vývoji.

V Našej ambulancie ako  jediný zariadení  v regióne,   odborne dokážeme  diagnostikovať a liečiť  detských pacientov v tejto medicínskej oblasti.

Rozsah teoretických vedomostí:

 1. vnútromaternicový vývoj a poruchy somatosexuálneho vývoja,
 2. pohlavné dospievanie, jeho zákonitosti a poruchy,
 3. zápaly rodidiel v detskom veku a dospievaní,
 4. nádory rodidiel v detstve a dospievaní,
 5. poranenie rodidiel,
 6. problematika operácií rodidiel u detí a dospievajúcich, odlišnosti detí od dospelých žien
  1. 1. (indikácie, zásady onkogynekologického operovania),
 7. balneoterapia u detí a dospievajúcich,
 8. tehotenstvo a pôrod mladistvých,
 9. antikoncepcia v adolescencii,
 10. forenzná detská gynekológia,
 11. zdravotná výchova a osveta predovšetkým so zameraním na sexuálnu výchovu a výchovu k plánovanému rodičovstvu.

Ordinačné hodiny – MUDr. Jana Fathiová

Pondelok

7:00-12:30

Ordinácia

12:30-13:00

Obed

13:00-14:30

Ordinácia

14:30-15:30

Sanitácia

Utorok

7:00-12:30

Ordinácia

 

12:30-13:00

Obed

13:00-16:30

Ordinácia

16:30-17:30

Sanitácia

Streda

7:00-12:30

Ordinácia

12:30-13:00

Obed

13:00-14:30

Ordinácia

14:30-15:30

Sanitácia

Štvrtok

7:00-12:30

Ordinácia

12:30-13:00

Obed

13:00-14:30

Ordinácia

14:30-15:30

Sanitácia

Piatok

7:00-12:30

Ordinácia

12:30-13:00

Obed

13:00-14:00

Sanitácia

_

Ordinačné hodiny :

Jedlá bohaté na vlákninu

Cícerová nátierka

Ingrediencie: 250 g cícer, 1 cibuľa, koreňová zelenina (mrkva, zeler, paštrnák, petržlen), 1 polievková lyžica citrónovej šťavy, 2 polievkové lyžice olivového oleja, štipka soli

Postup: Cícer namočíme na 6-8 hodín , vodu zlejeme nalejeme vodu a varíme podľa potreby 5-7 min. v tlakovom hrnci až kým cícer nie je mäkký. Na oleji speníme nadrobno nakrájanú cibuľu, pridáme očistenú koreňovú zeleninu, ktorú tiež nastrúhame, alebo nakrájame, pridáme uvarené cícer a rozmixujeme. Pridáme citrónovú šťavu .

Poznámka: Jedlo bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu. Je vhodné na redukčnú diétu pre vysoký obsah bielkovín, znižuje cholesterol a triglycerídy a je účinný proti zápche.

Cuketový šalát– 2 porcie

 • Ingrediencie: 2 šálky uvarenej cvikly nakrájanej na malé kocky, 2 šálky surovej cuketovej dužiny nakrájanej na malé koky, 1 cibuľa, 1 PL žeruchy, 1 KL citrónovej šťavy, 1 PL ľanových semienok, 200 ml bieleho jogurtu
 • Postup: Cviklu zmiešame s cuketou a cibuľou pokrájanou nadrobno. Jogurt vymiešame s nadrobno posekanou žeruchou a citrónovou šťavou. Nálevom polejeme šalát a opatrne premiešame. Pred podávaním necháme aspoň 1 hodinu v chlade.

Jablkové guľky– 40 guliek

 • Ingrediencie: 200 g očistených jabĺk, 200 g cukru, polovica citróna, 250 g strúhaného kokosu, 100 g hrozienok, 100 g sušených sliviek
 • Postup: Do panvice dáme na malé kúsky nakrájané jablká, cukor a 2-3 PL vody. Zmes uvedieme do varu a miešame pokiaľ sa jablká nerozvaria. Ešte za horúca pridáme šťavu z polovice citróna a vopred namočených a nadrobno posekaných hrozienok a sušených sliviek. Z vychladnutej hmoty formujeme guľky, ktoré obaľujeme v strúhanom kokose. Hotové guľky necháme 2-3 dni na suchom chladnom mieste, aby trošku stvrdli. Namiesto jabĺk môžeme použiť datle alebo figy, prípadne ich zmes.
 • Jedlo bohaté na vlákninu

Mrkvová pena– 2 porcie

 • Ingrediencie: 200 ml šľahačkovej smotany, 1 veľká mrkva, 1 PL tuhého medu, 50 g hrozienok, 5 fíg
 • Postup: Hrozienka premyjeme a cez noc namočíme. Dobre vychladenú šľahačkovú smotanu vyšľaháme s medom a do nej postupne zamiešame na drobno posekané figy a najemno nastrúhanú mrkvu a hrozienka. Hotovú penu podávame s celozrnnými sušienkami.
 • Jedlo bohaté na vlákninu.

Ryžový puding– 4 porcie

 • Ingrediencie: 1,5 šálky ryže, 500 ml plnotučného mlieka, 100 g masla,100 g cukru, 3 vajcia, ½ šálky hrozienok, ¼ šálky fíg alebo datli ( prípadne spolu), 2 PL strúhanky
 • Postup: Ryžu prepláchneme v horúcej vode, uvaríme v mlieku do mäkka a necháme vychladnúť. Medzitým vymiešame v miske maslo s cukrom a žĺtkami. Primiešame uvarenú ryžu, prepláchnuté hrozienka, datle a figy a sneh z bielok. Pudingovú formu potrieme maslom, vysypeme strúhankou, cesto do nej vlejeme a varíme v pare cca ½ hodiny. Podávame s ovocným kompótom.

Zelerovo – jablkový šalát

 • Ingrediencie: 1 šálka nahrubo nastrúhaného zeleru, 3 šálky nahrubo nastrúhaných jabĺk, citrónová šťava, 1 biely jogurt, hrsť nahrubo nasekaných orechov
 • Postup: Očistený zeler a jablká nastrúhame nahrubo, pokvapkáme citrónovou šťavou, pridáme nasekané orechy a jogurt. Všetky suroviny zmiešame spolu v mise. Môžeme ihneď podávať alebo uložiť šalát do chladničky. Konzumujeme spolu s celozrnným pečivom.
 • Strava bohatá na vlákninu a vitamíny

Mrkvovo – ananásový šalát

 • Ingrediencie: 1 ananásový kompót- kúsky, ľubovoľný počet mrkvy (podľa chuti 5-6 a viac)
 • Postup: Mrkvu očistiť, nastrúhať a pridať ananásový kompót. Premiešať , nechať chvíľu postáť a podávať.
 • Strava bohatá na vlákninu.

Jarný ovocný šalát- 2 porcie

 •    Ingrediencie: 2 veľké jablká, 1 pomaranč, 2 banány, ½ šálky sušených sliviek, hrsť hrozienok, 4 sušené figy, 4 sušené ďatle.
 •    Postup: jablká nakrájame na osminky banány na kolieska. Z pomaranča vytlačíme šťavu a polejeme ňou ovocie. Premiešame vopred namočené hrozienka, umyté sušené slivky nakrájané nadrobno, umyté nakrájané figy a ďatle.

Kukuricový šalát– 2 porcie

 • Ingrediencie: 2 šálky čínskej kapusty nakrájanej na drobno, 2 mrkvy, 4 PL kukuričných zŕn, ¼ šálky ľanových semienok, 200 ml bieleho jogurtu, 1 KL oregana
 • Postup: Uvarené kukuričné zrnká a mrkvu nastrúhanú na jemno zmiešame s nakrájanou čínskou kapustou a oreganom. Pridáme jogurt, ľanové semienka a necháme 1 hodinu odstáť.
 • Strava bohatá na vlákninu.

Karfiolový šalát– 2 porcie

 • Ingrediencie: 1 karfiol, 1 kapia, hrsť čerstvo vylúpaného hrášku, 1 PL čerstvo nasekanej pažítky, štipka soli, 200 ml pochúťkovej smotany alebo bieleho jogurtu), 1 PL ľanových semienok
 • Postup: Karfiol dôkladne umyjeme a jednotlivé ružičky nastrúhame na rezance. Pridáme kapiu nakrájanú na malé kocky a hrášok s ľanovými semienkami. Smotanu vymiešame s posekanou pažítkou a zalejeme ňou šalát.
 • Stava bohatá na vlákninu

Úporné svrbenie

Jedným z najčastejších dôvodov návštevy gynekologickej ambulancie je výskyt kvasinkovej infekcie. typickým príznakom je úporne svrbenie v oblasti rodidiel a biely tvarohovitý výtok. Táto infekcia postihne aspoň raz v živote tri zo štyroch žien. Liečba akútnej infekcie nie je náročná, je možné vyberať zo širokého spektra prípravkov vo forme krémov, čípkov, pošvových tabliet alebo globúl. Veľkou výhodou je ich dostupnosť na trhu, niektoré z nich je si možné zakúpiť v lekárni, bez predpisu a pri objavení sa prvých príznakov je možné okamžite zahájiť liečbu.

Zavádzanie tampónov alebo čípkov pred kúpaním

Pri kúpaní v mori na to nie je žiaden dôvod, morská voda má sama o sebe dezinfekčný účinok. Ak máte suchú pokožku , oblasť vonkajších rodidiel môžete ošetriť obyčajnou masťou napr. modrou Indulonou alebo infadolanom, kalciouvou mastičkou. Pokiaľ je žena zdravá ani kúpanie v bazéne nie je pre ňu rizikové, pokiaľ sa žena lieči na infekciu pošvy alebo močových ciest nemala by počas liečby využívať bazény. Rizikovými sú hlavne termálne bazény, kde napriek dezinfekcii môže dôjsť k pomnoženiu baktérii a obzvlášť u vnímavých jedincov vzniku infekcie rodidiel alebo porušeniu pošvového prostredia. Vhodnou prevenciou u citlivejších žien je aplikácia čípkov obsahujúcich probiotiká ( Lactobacillus).

Nebezpečenstvo – mokré plavky

Kúpeľ v chladnej vode je počas horúcich letných dní tak osviežujúci! Dokážeme v nej pobudnúť celé hodiny. To však prináša aj isté riziká. Pri dlhodobejšom ochladení dolnej časti tela, alebo keď si po vykúpení nevymeníme mokré plavky za suché, môže dôjsť pre prechladnutiu, baktérie sa tak jednoduchšie môžu dostať močovou rúrou do močového mechúra a spôsobiť infekciu. Výsledkom je rezanie, pálenie pri močení. Ženy ochorejú častejšie ako muži lebo ich močová rúra je kratšia. Pri náchylnosti na zápaly močového mechúra sa doporučujú špeciálne urologické čaje a extrakty z brusníc, ktoré môžu byť nápomocne v zabránení množenia baktérií.

Pri akútnej infekcii močového mechúra môže byť nápomocný koncentrovaný extrakt z brusníc. Pri pretrvávaní ťažkostí je vhodné vyhľadať lekára. Ten odoberie vzorku moču na bakteriologické vyšetrenie a pri náleze baktérií ordinuje antibiotiká alebo chemoterapeutiká.

Nebezpečenstvo – tanga a šport

Ak obľubujete cyklistiku, spinning a ste citlivejšie na kvasinkové infekcie, zapareniny a infekcie močových ciest, na tanga zabudnite. Teplo, vlhko a tesný kontakt s kožou je ideálnym prostredím pre rast kvasiniek a baktérií. Okrem toho pohyby úzkeho pruhu látky dopredu a dozadu spôsobujú, že sa do pošvy zanesú črevné baktérie z oblasti konečníka. Ak sa tang nedokážete vzdať ani pri športe, viackrát ich meňte počas dňa a dbajte na precíznu hygienu po stolici. Ak nemáte možnosť sa osprchovať je možné využiť obrúsky na intímnu hygienu. Na cyklistiku ženy často používajú samodržiace cyklistické vložky alebo špeciálne gélové poťahy na sedadlá prispôsobené dámskym krivkám.

V drogériách a lekárňach celé rady obrúskov určených na intímnu hygienu.

Nebezpečenstvo – letný sex

Sexuológia a gynekológia upozorňujú, že najbezpečnejšou cestou k získaniu infekcie je nechránený pohlavný styk. Ženy sú vnímavejšie voči prenosu infekcie ako muži. Najrozšírenejšou sexuálne prenosnou infekciou je chlamýdiová infekcia. Je veľmi zradná s rozmanitým klinickým priebehom – od úplného chýbania príznakov, cez vodnatý výtok, krvácanie až po komplikovaný zápal malej panvy. Veľmi časté sú infekcie ľudskými papilomavírusmi, ich prejavom môžu byť bradavice( výrastky) na rodidlách alebo môžu úplne nenápadne prežívať mnoho rokov a viesť k zmenám buniek krčka maternice v krajnom prípade až rozvoju karcinómu krčka maternice. Základnou ochranou pre získaním infekcie z pohlavného styku s neznámym v tomto prípade nakazeným partnerom je dôležité použiť kondóm.

Pri podozrení na získanie takejto infekcie okamžite kontaktovať svojho gynekológa.