Archív kategorií: Poradňa

Úporné svrbenie

Jedným z najčastejších dôvodov návštevy gynekologickej ambulancie je výskyt kvasinkovej infekcie. typickým príznakom je úporne svrbenie v oblasti rodidiel a biely tvarohovitý výtok. Táto infekcia postihne aspoň raz v živote tri zo štyroch žien. Liečba akútnej infekcie nie je náročná, je možné vyberať zo širokého spektra prípravkov vo forme krémov, čípkov, pošvových tabliet alebo globúl. Veľkou výhodou je ich dostupnosť na trhu, niektoré z nich je si možné zakúpiť v lekárni, bez predpisu a pri objavení sa prvých príznakov je možné okamžite zahájiť liečbu.

Zavádzanie tampónov alebo čípkov pred kúpaním

Pri kúpaní v mori na to nie je žiaden dôvod, morská voda má sama o sebe dezinfekčný účinok. Ak máte suchú pokožku , oblasť vonkajších rodidiel môžete ošetriť obyčajnou masťou napr. modrou Indulonou alebo infadolanom, kalciouvou mastičkou. Pokiaľ je žena zdravá ani kúpanie v bazéne nie je pre ňu rizikové, pokiaľ sa žena lieči na infekciu pošvy alebo močových ciest nemala by počas liečby využívať bazény. Rizikovými sú hlavne termálne bazény, kde napriek dezinfekcii môže dôjsť k pomnoženiu baktérii a obzvlášť u vnímavých jedincov vzniku infekcie rodidiel alebo porušeniu pošvového prostredia. Vhodnou prevenciou u citlivejších žien je aplikácia čípkov obsahujúcich probiotiká ( Lactobacillus).

Nebezpečenstvo – mokré plavky

Kúpeľ v chladnej vode je počas horúcich letných dní tak osviežujúci! Dokážeme v nej pobudnúť celé hodiny. To však prináša aj isté riziká. Pri dlhodobejšom ochladení dolnej časti tela, alebo keď si po vykúpení nevymeníme mokré plavky za suché, môže dôjsť pre prechladnutiu, baktérie sa tak jednoduchšie môžu dostať močovou rúrou do močového mechúra a spôsobiť infekciu. Výsledkom je rezanie, pálenie pri močení. Ženy ochorejú častejšie ako muži lebo ich močová rúra je kratšia. Pri náchylnosti na zápaly močového mechúra sa doporučujú špeciálne urologické čaje a extrakty z brusníc, ktoré môžu byť nápomocne v zabránení množenia baktérií.

Pri akútnej infekcii močového mechúra môže byť nápomocný koncentrovaný extrakt z brusníc. Pri pretrvávaní ťažkostí je vhodné vyhľadať lekára. Ten odoberie vzorku moču na bakteriologické vyšetrenie a pri náleze baktérií ordinuje antibiotiká alebo chemoterapeutiká.

Nebezpečenstvo – tanga a šport

Ak obľubujete cyklistiku, spinning a ste citlivejšie na kvasinkové infekcie, zapareniny a infekcie močových ciest, na tanga zabudnite. Teplo, vlhko a tesný kontakt s kožou je ideálnym prostredím pre rast kvasiniek a baktérií. Okrem toho pohyby úzkeho pruhu látky dopredu a dozadu spôsobujú, že sa do pošvy zanesú črevné baktérie z oblasti konečníka. Ak sa tang nedokážete vzdať ani pri športe, viackrát ich meňte počas dňa a dbajte na precíznu hygienu po stolici. Ak nemáte možnosť sa osprchovať je možné využiť obrúsky na intímnu hygienu. Na cyklistiku ženy často používajú samodržiace cyklistické vložky alebo špeciálne gélové poťahy na sedadlá prispôsobené dámskym krivkám.

V drogériách a lekárňach celé rady obrúskov určených na intímnu hygienu.

Nebezpečenstvo – letný sex

Sexuológia a gynekológia upozorňujú, že najbezpečnejšou cestou k získaniu infekcie je nechránený pohlavný styk. Ženy sú vnímavejšie voči prenosu infekcie ako muži. Najrozšírenejšou sexuálne prenosnou infekciou je chlamýdiová infekcia. Je veľmi zradná s rozmanitým klinickým priebehom – od úplného chýbania príznakov, cez vodnatý výtok, krvácanie až po komplikovaný zápal malej panvy. Veľmi časté sú infekcie ľudskými papilomavírusmi, ich prejavom môžu byť bradavice( výrastky) na rodidlách alebo môžu úplne nenápadne prežívať mnoho rokov a viesť k zmenám buniek krčka maternice v krajnom prípade až rozvoju karcinómu krčka maternice. Základnou ochranou pre získaním infekcie z pohlavného styku s neznámym v tomto prípade nakazeným partnerom je dôležité použiť kondóm.

Pri podozrení na získanie takejto infekcie okamžite kontaktovať svojho gynekológa.

Nebezpečenstvo – prasknutý kondóm, riziko otehotnenia

Že sa vás to netýka, veď užívate antikoncepciu?.

Nikdy neviete ako vám prázdninová láska zamotá hlavu a vy svoju tabletu jednoducho zabudnete zobrať. Po každom nechránenom styku je vhodné očistenie vonkajších rodidiel a vymočenie sa. Do pošvy nepatria žiadne „osvedčené“ metódy dezinfekcie (kola, šampanské alebo iný alkohol). Je to dobre aby náhodný partner použil prezervatív i v prípade, že užívate hormonálnu antikoncepciu. Ak ju neberiete, v prípade nehody – prasknutia prezervatívu, čo najskôr užite záchrannú tabletu. Tu je možné zakúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu.

Poznámka autora: tzv. pilulku „po“ užite do 72 hodín po nechránenom styku, predídete tak neželanému otehotneniu.

Intímna hygiena

Intímna hygiena patri medzi základné hygienické návyky. Tým sa predchádza gynekologickým problémom, ako je svrbenie, pálenie, výtok a zápal pošvovej sliznice, ktoré vznikajú narušením veľmi ľahko zraniteľného pošvového ekosystému. Mikrobiálne osídlenie vytvára s pošvovou sliznicou ekosystém (prostredie), ktorý je v dynamickej rovnováhe. Zmeny v pošvovom prostredí sú nasledované zmenami v mikrobiálnom osídlení pošvy a to v zmysle množstva a druhu jednotlivých baktérií. Najdôležitejšou súčasťou vaginálnej flóry je Lactobacillus vaginalis (doderleinov laktobacil). Laktobacil sa podieľa na premene glykogénu(cukru) na kyselinu mliečnu a tým udržuje kyslosť pošvy, ktorá zastavuje rast mnohých mikroorganizmov. Sekrécia z pošvy je prirodzenou súčasťou fungovania ženského tela. Už v puberte žena spoznáva, ako sa sekrécia z pošvy mení počas menštruačného cyklu. Genitálie je potrebné umývať cca dva krát denne, najvhodnejšie na to sú gély na intímnu hygienu, ktoré majú kyslé pH a tak nenarušujú kyslosť vaginálnej sliznice a jej obranyschopnosť. Existujú situácie, keď sa treba umyť častejšie, ale sprcha po každom použití WC nie je potrebná. Dôležité je dobré osušenie, lebo vlhké prostredie je vstupnou bránou pre infekciu. Životný štýl, spôsob obliekania, umelé vlákna, vlhké oblečenie a nadváha vo veľkej miere vplývajú na intímnu hygienu ženy. Časté striedanie partnerov zvyšuje riziko sexuálne prenosných ochorení. Na intímne zdravie vplýva aj psychický stres a pracovné prostredie.

Intímna hygiena počas tehotenstva

Bakteriálna vaginóza počas tehotnosti

Čo je to bakteriálna vaginóza ?

Bakteriálna vaginóza (bežne známa ako BV) je najčastejšou vaginálnou infekciou u žien vo fertilnom veku. Je spôsobená nerovnováhou v baktérií vyskytujúcich sa v pošve. Počas gravidity má túto infekciu asi 1 z 5 žien, aj keď odhady sa značne líšia.

Za normálnych okolností, „dobré“ baktérie, tzv laktobacily, sú v pošve vo väčšine, zabraňujú rastu ostatných druhov baktérií. Aj je laktobacilov príliš málo, začínajú sa nekontrolovane množiť iné baktérie a dochádza k nerovnováhe, pričom sa kyslé pošvové prostredie mení na zásadité. Doteraz sa presne nevie, čo spôsobuje tieto zmeny.

Ako má vplyv BV na moje tehotenstvo?

Prítomnosť BV počas tehotnosti je spojená so zvýšeným rizikom predčasného pôrodu, predčasného odtoku plodovej vody a narodenia nezrelého novorodenca s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Je aj jedná z častých príčin zápalov maternice po pôrode. Niekoľko štúdií ukazuje spojenie medzi BV a potratom v druhom trimestri.

Súvislosť medzi BV a tehotenskými komplikáciami nie je celkom jasná. Odborníci ešte nevedia, prečo len u niektorých žien s BV dochádza k predčasným pôrodom. Nie je jasné či priamo BV vedie predčasného odtoku plodovej vody, alebo sú tieto ženy náchylnejšie k ďalším infekciám, ktoré môžu viesť k týmto komplikáciám počas tehotnosti. Pri prítomnosti BV sa predpokladá väčšia náchylnosť k niektorým sexuálne prenosným infekciám, ako sú chlamýdie, kvapavka a HIV. Pravdou je, že u veľa tehotných s BV prebieha gravidita úplne normálne. U žien, ktoré nie sú tehotné, je BV spojená so zvýšeným rizikom zápalového ochorenia panvy.

Aké sú príznaky BV?

Typický je hojný biely alebo sivobiely výtok, často zapáchajúci, často zapáchajúci po rybách. Zvýrazňuje sa najviac po pohlavnom styku, keď sa zmieša s ejakulátom. Môžete pozorovať aj pálenie pri močení alebo podráždenie v genitálnej oblasti, aj keď to nie je bežné. Najmenej polovica žien, ktoré dostanú BV nemá žiadne príznaky

V prípade výskytu týchto ťažkostí je vhodné o nich informovať svojho lekára. Ten výtok z pošvy vyšetrí,aby  zistil či máte BV alebo iný typ infekcie a predpíše vám adekvátne lieky.

Budem vyšetrená na BV, ak nemám príznaky?

To záleží na okolnostiach. Ak nemáte príznaky a pri nízkom riziku predčasného pôrodu, sa skríningové vyšetrenie na BV nevykonáva. Ak je u vás vysoké riziko predčasného pôrodu (najmä ak ste predčasne porodili dieťa v minulosti), je vyšetrenie so zameraním na BV potrebné už pri prvej návšteve prenatálnej poradne. Pri pozitivite nálezu je liečba nevyhnutná

Takmer všetky výskumy ukazujú, že liečba bezpríznakových nerizikových žien s BV, neznižuje riziko predčasného pôrodu. Výskumy v tejto oblasti stále prebiehajú a je možné, že názory na liečbu sa budú prehodnocovať.

Ako sa lieči BV počas tehotenstva?

Ak máte diagnostikovanú BV, budú vám ordinované lieky, ktorých užívanie počas gravidity sa považuje za bezpečné. Na rozdiel od iných typov infekcií váš partner nebude liečený. Je dôležité, aby ste užívali všetky predpísané lieky. Vo väčšine prípadov bude infekcie v pošve vyliečená a príznaky ustúpia. Bohužiaľ sa ochorenie môže zopakovať. V skutočnosti, až 30 percent žien má do troch mesiacov opäť príznaky BV. Antibiotiká síce zvyčajne zničia väčšinu baktérií, ktoré spôsobujú BV, ale neexistuje spoľahlivý spôsob, ako získať „dobré“ baktérie – lactobacily, aby mohli držať „zlé“ baktérie pod kontrolou.. Nápomocné môžu byť prípravky na udržanie kyslého pošvového prostredia, súčasný trh už ponúka ich široké spektrum. Vždy keď sa príznaky znovu objavia, informujte o tom svojho lekára

Ako sa môžem vyhnúť BV?

Pretože nikto nevie, čo spôsobuje bakteriálnu nerovnováhu, nedá presne povedať ako sa môžete chrániť pred bakteriálnou vaginózou. Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete znížiť riziko vzniku BV:

– Praktizujte bezpečný sex, ak vy alebo váš partner máte sexuálny kontakt s inými partnermi. Nie je jasné, akú úlohu zohráva sexuálna aktivita pri spúšťaní BV, ale u žien, ktoré nikdy nemali pohlavný styk je to veľmi vzácne ochorenie. Oveľa častejšie sa vyskytuje u žien s viacerými sexuálnymi partnermi. Je to tiež často sa vyskytujúca infekcia medzi homosexuálnymi ženami.

– Ak fajčíte, je tu ďalší dôvod, prečo prestať fajčiť: Fajčenie cigariet zvyšuje riziko výskytu BV.

– Nepoužívajte na svoje genitálie rôzne hygienické spreje a parfémované mydlá. Tieto výrobky môžu narušiť krehkú rovnováhu baktérií v pošve.

Menopauza

Je obdobie v živote ženy, kedy dochádza k postupnému vyhasínaniu činnosti vaječníkov a útlmu produkcie pohlavných hormónov. Ženské telo je nastavené na pravidelne sa opakujúci, cyklický prísun pohlavných hormónov. Keď sa zníži ich produkcia a vznikne tak ich nedostatok, začína prechod – klimaktérium. K poklesu hormónov nedochádza rovnomerne, čo sa prejavuje pestrými fyzickými i duševnými príznakmi. Medzi prvé známky patria poruchy menštruačného cyklu -nepravidelnosti ako v dĺžke trvania, tak intenzite krvácania.

Menopauza = posledná menštruácia

Perimenopauza = obdobie približne jedného roka pred a po menopauze

Premenopauza = obdobie od prvých príznakov klimaktéria do menopauzy

Postmenopauza = obdobie po 12 mesiacoch po menopauze

Pohlavné hormóny sú tvorené predovšetkým vo vaječníkoch. V prvej polovici menštruačného cyklu folikul produkuje estrogény. Po prasknutí folikulu a uvoľnení vajíčka sa z neho stáva žlté teliesko produkujúce progesterón.

Estrogény – v puberte hrajú úlohu pri utváraní druhotných pohlavných znakov, podporujú tvorbu kostného tkaniva, pozitívne ovplyvňujú hladinu krvných tukov, ovplyvňujú náladu ženy, vďaka ich pôsobenia je pokožka pružná a vláčna

Progesterón – úlohou gestagénov je príprava maternice na tehotnosť a jej udržanie, menia sliznicu dutiny maternice, zvyšujú produkciu hlienu a jeho zahustenie v krčku maternice, zvyšujú bazálnu teplotu v druhej polovici cyklu.

Androgény – mužské pohlavné hormóny, sú v malých množstvách prítomné aj v ženskom organizme ovplyvňujú libido, sú dôležité pre vývoj svalstva. Ich nežiaducim účinkom sú akné, zvýšené mastenie pleti či vypadávanie vlasov

Klimakterický syndróm je súbor príznakov, ktoré vznikajú pri vyhasínajúcej činnosti vaječníkov.

K najčastejším patria:

  1. návaly
  2. nespavosť
  3. strata libida
  4. nočné potenie
  5. zmeny nálad
  6. búšenie srdca

Chýbanie estrogénov sa na ženskom tele prejaví ako kožné príznaky – koža je tenšia, rýchlejšie sa tvoria vrásky. Začínajú rásť chĺpky v tvári – ženský fúziky. Je to z relatívneho nadbytku mužských pohlavných hormónov, ktoré sa tvoria normálne. Pohlavný styk môže sprevádzať bolesť, pretože pošvovej sliznice sú tenšie a suchšie. Ochabnutosť močového mechúra a svalov panvového dna môže viesť k samovoľnému úniku moču. Okrem týchto ťažkostí nedostatok estrogénov môže viesť k rednutiu kostí, ženy sú viac ohrozené vznikom srdcového infarktu alebo mŕtvicou.

Terapia je možnosťou voľby.

Hormonálna substitučná liečba má svoje výhody i riziká. Terapia navodzuje stav ako pred klimaktériom a udržuje kvalitu života, na ktorú bola žena zvyknutá. Odstraňuje problémy ako návaly, nepravidelné krvácanie, poruchy spánku, stratu kostnej hmoty, problémy s pokožkou a sliznicami. Táto liečba býva zvyčajne veľmi dobre tolerovaná, ale môžu sa objaviť aj nežiaduce účinky ako nevoľnosť, napätie v prsníkoch, bolesti hlavy. Tie však v priebehu prvých mesiacov užívania samé vymiznú. Pred predpisom lieku je potrebné gynekologické vyšetrenie, aby sa lekár ubezpečil, že neexistujú žiadne rizikové faktory, ktoré znemožňujú užívanie hormónov. Absolútnou kontraindikáciou predpisu týchto medikamentov je akútne ochorenie pečene, sklon k tvorbe krvných zrazenín, hormonálne závislý nádor a krvácanie z maternice nejasného pôvodu. Nutné brať tiež na zreteľ fajčenie, obezitu, srdcové ochorenia.

Polyp

Je slizničné výrastok, ktorý môže rast zo sliznice dutiny maternice alebo zo sliznice kanálu krčka maternice. Polypy sú väčšinou nezhubné, ale vždy sa posielajú na histologické vyšetrenie, aby sa vylúčilo ich eventuálne zhubné bujnenie. Polypy dutiny maternice sa najčastejšie prejavujú nepravidelným krvácaním mimo menštruačný cyklus, ale nemusia spôsobovať žiadne ťažkostí. U žien v reprodukčnom období môžu spôsobovať neplodnosť. Podozrenie na polyp vyslovíme často pri ultrazvukovom vyšetrení. Polypy sa väčšinou odstraňujú v celkovej anestézii. Najčastejším zákrokom je hysteroskopia, kedy sa do dutiny maternice zasunie nástroj s kamerou a pod kontrolou zraku sa polyp špeciálnymi nástrojmi odstráni. Druhou metódou je kyretáž. Dôležité sú potom pravidelné kontroly u lekára, pretože polypy sa môžu tvoriť opakovane.

Myómy maternice

Ide o nezhubné nádory, ktoré vyrastajú z hladkej svaloviny steny maternice. Sú najčastejším gynekologickým nádorom a jedným z najčastejších ženských ochorení vôbec. Vyskytujú sa u 30 – 40% žien medzi 30. a 50. rokom veku. Príčina vzniku myómov je zatiaľ nejasná, predpokladá sa pôsobenie celého radu faktorov genetických, hormonálnych, civilizačných aj reprodukčných. Myómy nepostihujú dievčatá pred nástupom menštruácie. Myómy môžu byť ojedinelé alebo mnohopočetné, môžu vychádzať z krčka tela, ale i z hrdla. Môžu byť drobné, ale môžu dorastať aj do väčších rozmerov až niekoľko desiatok centimetrov. Väčšina žien s myómami nemá na začiatku žiadne ťažkostí. S ich rastom sa môžu objaviť ťažkostí. Najčastejšími príznakmi sú poruchy menštruačného cyklu, a to – nadmerné krvácanie, predĺžená dĺžka menštruácie. Dôsledkom väčších krvných strát býva málokrvnosť. Môžu sa objaviť bolesti v oblasti malej panvy, bolestivá menštruácia či bolesti pri pohlavnom styku. Náhla bolesť brucha môže sprevádzať zaškrtenie stopky myómu. K nešpecifickým príznakom patrí časté močenie, zápcha, tlak v podbrušku a pocit jeho presiaknutiu. Myómy spôsobujú aj neplodnosť. Diagnóza sa deje na základe anamnézy, gynekologického vyšetrenia a USG . V nejasných situáciách využívame ešte magnetickú rezonanciu alebo CT. Liečba závisí od veľkosti a umiestnenia myómov, veku pacientky, jej ťažkostí, pridružených ochorení. U žien bez klinických ťažkostí, pri malej veľkosti myómov je možné zvoliť vyčkávací postup, prirodzene za predpokladu pravidelných kontrol. Symptomatická liečba je podávaná pri panvovej bolesti alebo bolestivej menštruácii. Hormonálne preparáty využívame pri krvácavých prejavoch. Lieky s obsahom železa pri málokrvnosti. Ďalšou možnosťou sú operačné zákroky, keď sa odstráni celá maternica alebo len myóm. V niektorých prípadoch je možná aj oklúzia maternicových artérií, tých vetiev, ktoré vyživujú myóm.

Kvapavka (Gonorea)

Kvapavka (Gonorea) je považovaná za veľmi nákazlivé bakteriálne ochorenie. Pôvodcom kvapavky sú gramnegatívne diplokoky (neisseria gonorea), ktoré boli objavené v roku 1879 nemeckým dermatológom Albertom Neisserem. Pod mikroskopom sa ponúka obraz baktérií, ktoré sa veľmi podobajú na kávové zrná. Gonokoky sú veľmi citlivé na zmenu prostredia, a to hlavne na zmenu teploty a kyslík, preto mimo tela hostiteľa nie sú schopné prežiť. Kvapavka sa prenáša výlučne pohlavným stykom (vaginálnym, orálnym alebo análnym). Infekcia sa môže objaviť v krčku maternice u ženy, vo vagíne, v močovej trubici, konečníku alebo v hrdle. Zákernosť tejto choroby je v tom, že takmer u väčšiny prípadov prebieha nepoznane, bez výraznejších problémov. Infikovaná osoba len veľmi ťažko zistí, že má nejaké zdravotné problémy. Až u 80% nakazených sa nemusia objaviť žiadne symptómy, čo veľmi sťažuje diagnostiku kvapavky a jej včasné liečenie. Hlavne u žien neliečená kvapavka, predstavuje veľkú hrozbu, pretože infekcia z krčku maternice pokračuje ďalej, napáda vajcovody a vyvoláva chronický zápal v malej panvy. Dôsledkom týchto zápalov sa tvoria zrasty v malej panvy, vajcovody sa stávajú nepriechodnými, čo ženu môže ohroziť aj na živote, pretože stúpa riziko mimomaternicového tehotenstva alebo dokonca neliečená kvapavka vedie až k sterilite. Veľmi nebezpečná kvapavka je prípade, že žena je tehotná. Tehotná žena môže preniesť kvapavku počas pôrodu na plod a novorodencovi tak zapríčiní slepotu alebo meningitídu (zápal mozgových blán a miechy). Aby sa slepote novorodencov zabránilo, po pôrode sa im kvapká antibiotikum do očí. V rámci prenatálnej starostlivosti sa všeobecne zaviedlo vyšetrenie tehotnej ženy na kvapavku.

Príznaky: V odbornej praxi sa rozlišuje tzv. horná a dolná kvapavka. Pod dolnou formou kvapavky si môžeme predstaviť, že baktérie infikujú Bartoliniho žľazu (je to žľaza vo vagíne, ktorá zabezpečuje zvlhčenie pošvy pri pohlavnom styku, čo uľahčuje preniknutiu penisu do vagíny), cervix (krček) a jeho žľazy a žľazy nachádzajúce sa v rekte (konečník). Za hornú formu kvapavky považujeme, keď sa infekcia rozšíri na sliznicu maternice, prechádza až na vajíčkovody k vaječníkom. Dolná kvapavka u muža veľmi rýchlo od doby nakazenia sa, dá o sebe vedieť, na rozdiel od dolnej formy kvapavky u ženy. Tá z väčšej časti prebieha bez príznakov. Ak sa objavia nejaké príznaky kvapavky udeje sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou medzi 2., 5. až 10. dňom od preniknutia baktérií do organizmu. Ak zbadáte u muža mliečny výtok z penisu aj mimo ejakulácie, nemajte s ním pohlavný styk, ale okamžite spoločne navštívte lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o kvapavku. Obyčajne sa u mužov na kvapavku, príde oveľa skôr ako u žien, pretože už v prvých troch dňoch od nákazy sa objaví začervenanie a opuch okolo močovej trubice. Pri močení muž pociťuje nepríjemné pálenie. Ak sa kvapavka v tomto štádiu nelieči, za dva až tri týždne sa infekcie rozšíri na močový mechúr a prostatu. V tomto štádiu kvapavky sú semenníky na dotyk veľmi citlivé, dalo by sa povedať, až veľmi bolestivé. Muž tento stav môže pociťovať akoby mal horúčku v danej oblasti. Tento fakt neskôr môže vyvolať problémy s plodnosťou. U ženy sa v prvých dňoch nemusia objaviť žiadne príznaky, ktoré by upozorňovali na prítomnosť baktérií kvapavky. Ak sa však objavia, poväčšine je to žltkastý až zelenkavý výtok z pošvy, alebo výtok z rekta. Problémy sa môžu objaviť aj pri močení, a to hlavne pálenie alebo svrbenie. Pri vaginálnom vyšetrení ženy, lekár na vývodoch Bartoliniho žľazy môže vidieť drobné červené bodky ako pri uštipnutí blchou. Neliečená, alebo veľmi neskoro liečená kvapavka vedie aj u ženy k možnej sterilite, alebo k problémom otehotnieť a donosiť zdravého potomka. Neliečená kvapavka, sa môže dostať do krvného obehu a teda tým pádom aj do ostatných orgánov tela. Infikuje kĺby, srdcové chlopne alebo mozog. V takomto prípade postihnutý má vysokú teplotu, pociťuje akútnu bolesť v oblasti panvy, sťažuje sa na bolesť brucha, bolesť krížov, časté nutkanie na močenie, opuch a veľkú citlivosť žliaz v oblasti slabín. Objavuje sa vyrážka kdekoľvek na tele, časté bolesti v krku, v hornej časti brucha a pliec.

Diagnostika : Kvapavka je veľmi nebezpečná pohlavne prenosná choroba. Jej diagnostika vôbec nie je ľahká. Kvapavka často prebieha bez väčších príznakov, ktoré by sa dali spozorovať. Diagnostika u mužov a žien je rozdielna. Je to z dôvodu toho, že u mužov sa predsa len príznaky objavia oveľa skôr ako u ženy.

Preukázanie prítomnosti kvapavky u človeka sa dá pomocou kultivačného vyšetrenia z uretry (močovej trubice), z endocervixu (z krčku maternice), z ústia Bartoliniho žľazy alebo z rekta. Stery, ktoré takto urobí lekár musia byť okamžite po odbere transportované v špeciálnych pôdach do laboratória, kde sa cielene preočkuje na vhodnú pôdu. Pri zachovaní tohto postupu je pozitívne preukázanie prítomnosti gonokokov (pôvodcov kvapavky) veľmi vysoké. V dnešnej dobe je to až 10 násobne viac ako to bolo v minulosti. Gonokoky sú veľmi citlivé na zmenu prostredia, a preto v minulosti úspešnosť diagnostiky kvapavky bola veľmi nízka.

Liečba : Liečba je úspešná, ak sa kvapavka podchytí v rannom štádiu. Kvapavku možno liečiť podaním orálnych antibiotík (cez ústa). Avšak najúčinnejším liekom je Penicilín. Vo vysokej dávke má veľmi vysoký baktericídny účinok (ničí baktérie), na rozdiel od ostatných antibiotík dostupných na dnešnom trhu. Obaja partneri sa musia liečiť súčasne, aby sa predišlo opätovnej nákaze, bez rozdielu, či sa u niektorého z partnerov príznaky objavili alebo nie. Stačí, že sa kvapavka potvrdí u jedného z partnerov. Ak sa kvapavka objaví aj po liečbe, znamená to buď, že niekto nedodržal správny postup pri liečbe, alebo že dané antibiotikum nie je účinné na daný typ kvapavky, alebo že jeden z dvojice mal počas liečby styk s treťou osobou, ktorá bola nakazená. Liečbu musia podstúpiť obaja partneri ešte raz. Aby sa lekár presvedčil, či liečba bola úspešná môže urobiť opakované testy o dva týždne po liečbe. U žien pokiaľ sa infekcia dostala na vaječníky alebo na vajcovody, musí sa žena hospitalizovať a podávajú sa jej antibiotiká do žily.