Intímna hygiena počas tehotenstva

Bakteriálna vaginóza počas tehotnosti

Čo je to bakteriálna vaginóza ?

Bakteriálna vaginóza (bežne známa ako BV) je najčastejšou vaginálnou infekciou u žien vo fertilnom veku. Je spôsobená nerovnováhou v baktérií vyskytujúcich sa v pošve. Počas gravidity má túto infekciu asi 1 z 5 žien, aj keď odhady sa značne líšia.

Za normálnych okolností, „dobré“ baktérie, tzv laktobacily, sú v pošve vo väčšine, zabraňujú rastu ostatných druhov baktérií. Aj je laktobacilov príliš málo, začínajú sa nekontrolovane množiť iné baktérie a dochádza k nerovnováhe, pričom sa kyslé pošvové prostredie mení na zásadité. Doteraz sa presne nevie, čo spôsobuje tieto zmeny.

Ako má vplyv BV na moje tehotenstvo?

Prítomnosť BV počas tehotnosti je spojená so zvýšeným rizikom predčasného pôrodu, predčasného odtoku plodovej vody a narodenia nezrelého novorodenca s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Je aj jedná z častých príčin zápalov maternice po pôrode. Niekoľko štúdií ukazuje spojenie medzi BV a potratom v druhom trimestri.

Súvislosť medzi BV a tehotenskými komplikáciami nie je celkom jasná. Odborníci ešte nevedia, prečo len u niektorých žien s BV dochádza k predčasným pôrodom. Nie je jasné či priamo BV vedie predčasného odtoku plodovej vody, alebo sú tieto ženy náchylnejšie k ďalším infekciám, ktoré môžu viesť k týmto komplikáciám počas tehotnosti. Pri prítomnosti BV sa predpokladá väčšia náchylnosť k niektorým sexuálne prenosným infekciám, ako sú chlamýdie, kvapavka a HIV. Pravdou je, že u veľa tehotných s BV prebieha gravidita úplne normálne. U žien, ktoré nie sú tehotné, je BV spojená so zvýšeným rizikom zápalového ochorenia panvy.

Aké sú príznaky BV?

Typický je hojný biely alebo sivobiely výtok, často zapáchajúci, často zapáchajúci po rybách. Zvýrazňuje sa najviac po pohlavnom styku, keď sa zmieša s ejakulátom. Môžete pozorovať aj pálenie pri močení alebo podráždenie v genitálnej oblasti, aj keď to nie je bežné. Najmenej polovica žien, ktoré dostanú BV nemá žiadne príznaky

V prípade výskytu týchto ťažkostí je vhodné o nich informovať svojho lekára. Ten výtok z pošvy vyšetrí,aby  zistil či máte BV alebo iný typ infekcie a predpíše vám adekvátne lieky.

Budem vyšetrená na BV, ak nemám príznaky?

To záleží na okolnostiach. Ak nemáte príznaky a pri nízkom riziku predčasného pôrodu, sa skríningové vyšetrenie na BV nevykonáva. Ak je u vás vysoké riziko predčasného pôrodu (najmä ak ste predčasne porodili dieťa v minulosti), je vyšetrenie so zameraním na BV potrebné už pri prvej návšteve prenatálnej poradne. Pri pozitivite nálezu je liečba nevyhnutná

Takmer všetky výskumy ukazujú, že liečba bezpríznakových nerizikových žien s BV, neznižuje riziko predčasného pôrodu. Výskumy v tejto oblasti stále prebiehajú a je možné, že názory na liečbu sa budú prehodnocovať.

Ako sa lieči BV počas tehotenstva?

Ak máte diagnostikovanú BV, budú vám ordinované lieky, ktorých užívanie počas gravidity sa považuje za bezpečné. Na rozdiel od iných typov infekcií váš partner nebude liečený. Je dôležité, aby ste užívali všetky predpísané lieky. Vo väčšine prípadov bude infekcie v pošve vyliečená a príznaky ustúpia. Bohužiaľ sa ochorenie môže zopakovať. V skutočnosti, až 30 percent žien má do troch mesiacov opäť príznaky BV. Antibiotiká síce zvyčajne zničia väčšinu baktérií, ktoré spôsobujú BV, ale neexistuje spoľahlivý spôsob, ako získať „dobré“ baktérie – lactobacily, aby mohli držať „zlé“ baktérie pod kontrolou.. Nápomocné môžu byť prípravky na udržanie kyslého pošvového prostredia, súčasný trh už ponúka ich široké spektrum. Vždy keď sa príznaky znovu objavia, informujte o tom svojho lekára

Ako sa môžem vyhnúť BV?

Pretože nikto nevie, čo spôsobuje bakteriálnu nerovnováhu, nedá presne povedať ako sa môžete chrániť pred bakteriálnou vaginózou. Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete znížiť riziko vzniku BV:

– Praktizujte bezpečný sex, ak vy alebo váš partner máte sexuálny kontakt s inými partnermi. Nie je jasné, akú úlohu zohráva sexuálna aktivita pri spúšťaní BV, ale u žien, ktoré nikdy nemali pohlavný styk je to veľmi vzácne ochorenie. Oveľa častejšie sa vyskytuje u žien s viacerými sexuálnymi partnermi. Je to tiež často sa vyskytujúca infekcia medzi homosexuálnymi ženami.

– Ak fajčíte, je tu ďalší dôvod, prečo prestať fajčiť: Fajčenie cigariet zvyšuje riziko výskytu BV.

– Nepoužívajte na svoje genitálie rôzne hygienické spreje a parfémované mydlá. Tieto výrobky môžu narušiť krehkú rovnováhu baktérií v pošve.