Kvapavka (Gonorea)

Kvapavka (Gonorea) je považovaná za veľmi nákazlivé bakteriálne ochorenie. Pôvodcom kvapavky sú gramnegatívne diplokoky (neisseria gonorea), ktoré boli objavené v roku 1879 nemeckým dermatológom Albertom Neisserem. Pod mikroskopom sa ponúka obraz baktérií, ktoré sa veľmi podobajú na kávové zrná. Gonokoky sú veľmi citlivé na zmenu prostredia, a to hlavne na zmenu teploty a kyslík, preto mimo tela hostiteľa nie sú schopné prežiť. Kvapavka sa prenáša výlučne pohlavným stykom (vaginálnym, orálnym alebo análnym). Infekcia sa môže objaviť v krčku maternice u ženy, vo vagíne, v močovej trubici, konečníku alebo v hrdle. Zákernosť tejto choroby je v tom, že takmer u väčšiny prípadov prebieha nepoznane, bez výraznejších problémov. Infikovaná osoba len veľmi ťažko zistí, že má nejaké zdravotné problémy. Až u 80% nakazených sa nemusia objaviť žiadne symptómy, čo veľmi sťažuje diagnostiku kvapavky a jej včasné liečenie. Hlavne u žien neliečená kvapavka, predstavuje veľkú hrozbu, pretože infekcia z krčku maternice pokračuje ďalej, napáda vajcovody a vyvoláva chronický zápal v malej panvy. Dôsledkom týchto zápalov sa tvoria zrasty v malej panvy, vajcovody sa stávajú nepriechodnými, čo ženu môže ohroziť aj na živote, pretože stúpa riziko mimomaternicového tehotenstva alebo dokonca neliečená kvapavka vedie až k sterilite. Veľmi nebezpečná kvapavka je prípade, že žena je tehotná. Tehotná žena môže preniesť kvapavku počas pôrodu na plod a novorodencovi tak zapríčiní slepotu alebo meningitídu (zápal mozgových blán a miechy). Aby sa slepote novorodencov zabránilo, po pôrode sa im kvapká antibiotikum do očí. V rámci prenatálnej starostlivosti sa všeobecne zaviedlo vyšetrenie tehotnej ženy na kvapavku.

Príznaky: V odbornej praxi sa rozlišuje tzv. horná a dolná kvapavka. Pod dolnou formou kvapavky si môžeme predstaviť, že baktérie infikujú Bartoliniho žľazu (je to žľaza vo vagíne, ktorá zabezpečuje zvlhčenie pošvy pri pohlavnom styku, čo uľahčuje preniknutiu penisu do vagíny), cervix (krček) a jeho žľazy a žľazy nachádzajúce sa v rekte (konečník). Za hornú formu kvapavky považujeme, keď sa infekcia rozšíri na sliznicu maternice, prechádza až na vajíčkovody k vaječníkom. Dolná kvapavka u muža veľmi rýchlo od doby nakazenia sa, dá o sebe vedieť, na rozdiel od dolnej formy kvapavky u ženy. Tá z väčšej časti prebieha bez príznakov. Ak sa objavia nejaké príznaky kvapavky udeje sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou medzi 2., 5. až 10. dňom od preniknutia baktérií do organizmu. Ak zbadáte u muža mliečny výtok z penisu aj mimo ejakulácie, nemajte s ním pohlavný styk, ale okamžite spoločne navštívte lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o kvapavku. Obyčajne sa u mužov na kvapavku, príde oveľa skôr ako u žien, pretože už v prvých troch dňoch od nákazy sa objaví začervenanie a opuch okolo močovej trubice. Pri močení muž pociťuje nepríjemné pálenie. Ak sa kvapavka v tomto štádiu nelieči, za dva až tri týždne sa infekcie rozšíri na močový mechúr a prostatu. V tomto štádiu kvapavky sú semenníky na dotyk veľmi citlivé, dalo by sa povedať, až veľmi bolestivé. Muž tento stav môže pociťovať akoby mal horúčku v danej oblasti. Tento fakt neskôr môže vyvolať problémy s plodnosťou. U ženy sa v prvých dňoch nemusia objaviť žiadne príznaky, ktoré by upozorňovali na prítomnosť baktérií kvapavky. Ak sa však objavia, poväčšine je to žltkastý až zelenkavý výtok z pošvy, alebo výtok z rekta. Problémy sa môžu objaviť aj pri močení, a to hlavne pálenie alebo svrbenie. Pri vaginálnom vyšetrení ženy, lekár na vývodoch Bartoliniho žľazy môže vidieť drobné červené bodky ako pri uštipnutí blchou. Neliečená, alebo veľmi neskoro liečená kvapavka vedie aj u ženy k možnej sterilite, alebo k problémom otehotnieť a donosiť zdravého potomka. Neliečená kvapavka, sa môže dostať do krvného obehu a teda tým pádom aj do ostatných orgánov tela. Infikuje kĺby, srdcové chlopne alebo mozog. V takomto prípade postihnutý má vysokú teplotu, pociťuje akútnu bolesť v oblasti panvy, sťažuje sa na bolesť brucha, bolesť krížov, časté nutkanie na močenie, opuch a veľkú citlivosť žliaz v oblasti slabín. Objavuje sa vyrážka kdekoľvek na tele, časté bolesti v krku, v hornej časti brucha a pliec.

Diagnostika : Kvapavka je veľmi nebezpečná pohlavne prenosná choroba. Jej diagnostika vôbec nie je ľahká. Kvapavka často prebieha bez väčších príznakov, ktoré by sa dali spozorovať. Diagnostika u mužov a žien je rozdielna. Je to z dôvodu toho, že u mužov sa predsa len príznaky objavia oveľa skôr ako u ženy.

Preukázanie prítomnosti kvapavky u človeka sa dá pomocou kultivačného vyšetrenia z uretry (močovej trubice), z endocervixu (z krčku maternice), z ústia Bartoliniho žľazy alebo z rekta. Stery, ktoré takto urobí lekár musia byť okamžite po odbere transportované v špeciálnych pôdach do laboratória, kde sa cielene preočkuje na vhodnú pôdu. Pri zachovaní tohto postupu je pozitívne preukázanie prítomnosti gonokokov (pôvodcov kvapavky) veľmi vysoké. V dnešnej dobe je to až 10 násobne viac ako to bolo v minulosti. Gonokoky sú veľmi citlivé na zmenu prostredia, a preto v minulosti úspešnosť diagnostiky kvapavky bola veľmi nízka.

Liečba : Liečba je úspešná, ak sa kvapavka podchytí v rannom štádiu. Kvapavku možno liečiť podaním orálnych antibiotík (cez ústa). Avšak najúčinnejším liekom je Penicilín. Vo vysokej dávke má veľmi vysoký baktericídny účinok (ničí baktérie), na rozdiel od ostatných antibiotík dostupných na dnešnom trhu. Obaja partneri sa musia liečiť súčasne, aby sa predišlo opätovnej nákaze, bez rozdielu, či sa u niektorého z partnerov príznaky objavili alebo nie. Stačí, že sa kvapavka potvrdí u jedného z partnerov. Ak sa kvapavka objaví aj po liečbe, znamená to buď, že niekto nedodržal správny postup pri liečbe, alebo že dané antibiotikum nie je účinné na daný typ kvapavky, alebo že jeden z dvojice mal počas liečby styk s treťou osobou, ktorá bola nakazená. Liečbu musia podstúpiť obaja partneri ešte raz. Aby sa lekár presvedčil, či liečba bola úspešná môže urobiť opakované testy o dva týždne po liečbe. U žien pokiaľ sa infekcia dostala na vaječníky alebo na vajcovody, musí sa žena hospitalizovať a podávajú sa jej antibiotiká do žily.